Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Dyskusja nad ustawą o prowadzeniu polityki rozwoju

Wypowiedź Marszałka Województwa Podlaskiego Janusza Krzyżewskiego w sprawie zmian w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski:

"Propozycja wzmacniająca rolę i pozycję wojewody oznacza, iż to on a nie marszałek będzie decydował o sposobie wydatkowania środków unijnych. To krok wstecz w dziele budowania samorządowej Rzeczpospolitej.

Przed nami nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej obejmująca lata 2007 –2013. W tym czasie do polskich regionów trafi kwota 16 mld euro. Dzięki tym środkom regiony – a województwo podlaskie w szczególności, mają szansę na dokonanie dużego skoku cywilizacyjnego.     

           

W ramach trwających właśnie prac przy ustawie o prowadzeniu polityki rozwoju – aktu, który ma regulować sposób wykorzystania unijnych środków podejmowane są próby zmierzające do ograniczenia samodzielności samorządów w kwestii strategicznych decyzji dotyczących przyszłości i rozwoju województw.

Próby wprowadzenia do powyższej ustawy zapisu, w myśl którego wojewoda – a więc przedstawiciel administracji rządowej w terenie, stałby się recenzentem decyzji samorządu wojewódzkiego oceniam za niedopuszczalne. To samorządy bowiem – a nie organy administracji rządowej – są konstytucyjnie uprawnione do tego, aby podejmować decyzje w kwestii rozwoju regionów.    

Według autorów ustawy, wojewoda mógłby kwestionować decyzje samorządu województwa w kwestii wyboru projektów do dofinansowania ze środków unijnych poprzez ich blokowanie i zarządzanie powtórnej organizacji konkursu.  W istocie sytuacja ta godzi w ustrojową samodzielność samorządu przy realizacji zadań własnych.

Prerogatywa ta, znacznie wzmacniająca rolę i pozycję wojewody w praktyce oznacza, iż to on a nie marszałek będzie decydował o sposobie wydatkowania tych środków.       
Dostrzegam w tym ewidentne działanie koniunkturalne, podjęte na zamówienie polityczne, w którym partykularny interes polityczny przedkładany jest ponad dobro obywateli. To też próba zdominowania samorządów, ograniczania ich kompetencji – słowem – powrót do centralizmu decyzyjnego.

Próby przeforsowania tych zmian godzą w koncepcję samorządności. Tego typu praktyki mogą doprowadzić do paraliżu w wykorzystaniu unijnego wsparcia. Regionu nie stać na utratę tej szansy.

Ubolewam, że autorem pomysłów w tym zakresie jest podlaski parlamentarzysta – Pan Krzysztof Jurgiel, który uchodził za promotora rozwoju samorządności – ale to już czas przeszły".

* * * * *
Więcej na temat ustawy oraz opinie przedstawicieli innych samorządów na stronach serwisu samorządowego PAP.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook